3. Shefqet Avdush Emini, BOTA një artisti t'arrrë qé t'vetët e përbuzin

Qamil Foniqi

,, BOTA" një artisti t'arrrë qé t'vetët e përbuzin, kurse veprat tij tash më japin kuptim- vlerë në pamteonin ,, ZENITAR" urime miku im t' na dhurosh suksese t reja ...

Historija nuk njef as nje rast, qe kategorite e mjera e te perbuzura kan munde ta perbuzin nje fuqi te pa lekundur miku im Qamil Foniqi, mos u merakos per kete.Ne jemi mesuar me xhelozin e pa fundme, ne nje pjese te madhe te shoqeris tone.Keto kategori s'dine ta qmojne vetveten, e ku din ti qmojne te tjeret? Ne shoqerine tone perpiqen tre te ndertojne, e treqind te tjere vrapojn te shkatrrojne, nga inati e gjelozija e qmendur. Kete e bejne sepse nuk deshirojne te shofin asnje te parin perveq vetes, pamvarsisht aftesive te tyre te kufizuara.

MUNDE ME MIRE TE KUPTOHET NE THENJEN E RICHARD HOLBROOKE, SE KUSH JEMI NE SI POPULL. MJERISHT.

Hajdin Alijaj

Ke shum te drejt i nderuar artisti yne i madh! Por bota jone lliro-shqiptare ka mbete ne kete gjendje kritike te injorances duke pasur si parim hyjnor, gjelozine, urrejtjen e shum gjera tjera negative. " ne teori jemi shum pozitiv, kurse ne praktike shum negativ". Dukemi si me qene popull i mallkuar. Po do Perendia nje dite do vet - permisohemi duke u larguar nga mekatet, urrejtja e gjelozia ndaj njeri tjetrit, e te bejme nje jete normale e reale pa pretendime. Te dashur e te bashkuar te gjith sic i ka hije nji populli. Te uroj cdo te mbare e suksese ne vazhdimesin e alamis tuaj te fushes artistike ndekombetare. Respekt te dalluar nga un. Shendet!

Shefqet Avdush Emini

Te faleminderit shume miku im i qmuar historiani i artit Hajdin Alijaj. Ndihem i lumtur dhe krenaq qe kame miq te ngritur e mendjjenditur si ju. Sikur te kishim dite e te dime ne si popull ti versojme nerzet tane dhe vlerat tona te qmuara, nuk ishim ku jemi sote, por ishim me ter boten e qytetruar. Ne i vlersojme vetem njerzet e vdekur e jo te gjallet. Per fat jo te mire progresi i nje pjese te shoqeris tone ju pengon, sepseju mungon ndjenja ne vlere dhe dashurise kombetare. Keshtu qe i pranon me deshire antivlerat armikut me nje krenari, se sa vlerat tona kombetare. Do te thote ne nuk kerkojme driten tone por errsiren e ardhmeris te berezave qe vine pas nesh. Ja shembull i fresket ne kauzes se situates tone mbar kombetare. Me shume se njezet vite qendrojme ne nje kaos kombetar,ne nje pike pa zgjethjen e problemeve. Duke u grind ne mes vete ,duke u perqar e duke u shpartalluar dhe kaluar ne anen e armikut, vetem per interesat personale te egos dhe gjelozive ndaj njeri tjetrit. I madhi Gjergj Fishta ,i deshpruar kishte thene me lehte e mbushi nje thes pleshta se sa i bej dy shqiptar bashk. Armiku me aleatet e vete perpiqen qe Kosoven dhe popullin tone ta shkaterroj, e ne shqiptaret trushperlar grindemi ne mes veti per nje trohe karrige e pushtet. Nje numer i madhe jane e po behen sherbetoret te armikut, e aspak nuk ndihen te turpruar por ndihen krenare duke u publikuar haptas pasa popullit, ky llomi e fundrrina e popullit tone.

Miku ime poeti Qamil Foniqi, me pesimizem shkruan: ,, BOTA" një artisti t'arrrë qé t'vetët e përbuzin, kurse veprat tij tash më japin kuptim- vlerë në pamteonin ,, ZENITAR" urime miku im t' na dhurosh suksese t reja.

Kjo dukuri nuk ka lindur sod,por si duket eshte e trashiguar nga te paret tane. Por sot eshte dalur publike sepse paftyrsia kuptohet si normale ne ket pjes te shoqeris tone. Ne munde te shkruajm e qka te dojme te ilustrojme me shprehje tona rreth nesh por realiteti eshte krejtesisht tjeter. Shumica e mergimtareve e ndine ftohtesine e jo dashurine, pikerisht se pari nga rrethi i ngushe e vazhdon ne rrethin e gjere. Dukuri qe verehet ne here te pare, thjeshjte kjo eshte gjelozia,po ne funde te fundit ne kemi jeten tone pastertin shpirterore dhe ndjenjen humane,po bejme ate qka eshte me e mira e mundeshme. Me fjal te tjera edhe pse perpiqen te perbuzutit ta perbuzin tjetrin,e kjarte eshte qe nuk ja u mberrin forca e as shkurtpamsia ne intelegjencen e tyre. Kur ne shkojme me malle ne atdheun tone, me u qmall me token nene, me familjaret e shoqerin tone ,ata ikun nga gjelozia dhe nuk deshirojne te kontaktojne. Ne mendjet e tyre te errta mendojne se ne do te ju shesim mend e lavde atyre, fare nuk mendojne se te ne mbizoteron ende ndjenja e dashurise per te gjitha keto ,e mbi te gjitha malli per atedheun tone ku na lindi e rriti. Ne si bijet e ati vendi ndime nevoj per gjithqka nga andej ku kemi linde e jemi rritur, ku kemi lane shum kujtime te pa leshyera nga jeta jone. Por askush nuk te pyt askujte nuk i intereson per askende. Ne shoqerin tone esdhte mbjellur ne mendje interesi dhe kapitali e agje me shume. Keshtu qe ne qdo momente mundesh me u tradhetuar nga pabesia e tyre, qe prioriteti i tyre eshte vetem per perfituar, pa e zgjedh menyren e ndershmerise e te beses.Nese vazhdojme keshtu shpresat e popullit tone jane shum te vogla ne nje te ardhmes te drites. Pa vedisim nuk munde te kemi perparim.

Te uroj shendet suksese e qdo te mire ne jete miku im i qmuar Hajdin Alijaj. Respekt.

Weergaven: 21

HNKF heeft nu een besloten groep op Linkedin. Meld je aan!

© 2024   Gemaakt door hnkf.   Verzorgd door

Een probleem rapporteren?  |  Algemene voorwaarden