Shefqet Avdush Emini - Miradije Ramiqi

Adem Gashi
Edhe ky turp ka bërë vaki? Hapu moj tokë!
Shefqet Avdush Emini
Te faleminderit poet Adem Gashi. Respekt per ju.

Miradije Ramiqi
Une ketu qe kam linde, jetu e jetoj me vite, ne shume konkurse jam refuzu padrejtesisht, ku me keto punime te refuzuara mund te beje nji ekspozite te tere, pikerisht njeri nga anetaret e juris, pa te drejte me qe ka qene i thirrur te jep mendimin per skulpture nga komisioni, ka qene pikerisht ky shoki yt Ismet Jonuzi, i cili e ka largu punimin tim edhepse nga dy antaret e tjere ka qene e perzgjedhur per ekspozit...
Kjo dhe shume padrejtesi te tjera me kane ndodhe nder vite, pikerisht nga kolegët/koleget, mbetsh me shendet e suksese...


Miradije Ramiqi,
Poashtu edhe une kam linde ne Kosove jam shkolluar,e kam kontribuar ne aspektin adhetar e patriotik.Ku dhe siq dihet si student nder te paret jam diferencuar ideopolitikishte dhe mu ka dhene viza e kuqe qe nuk kam pas te drejte punesimi askun edhe si i diplomuar. Pas asaj kam qen i ndjekur nga pushteti i asaj kohe, gje qe u be e pa durueshme dhe u detyrova te largohem nga atedheu. Ky ishte shperblimi i politikes serrbe ne emer te Jugosllavise se atehershme. Ndersa ne shtetin tone te lire e te pa mvarur, eshte shperblimi i tjeter nga te quajturit shqiptar me veprimi te njejta si te politikes fashiste te asaj kohe. Une nuk munde ti shkruaj te gjitha padrejtesit dhe ligesite e personave me emra shqiptar qe kan mbjellin e mbjellin dhe veprojne zi per fat te keq. Sidomos ndaj personave qe kan kontribuar me ter qenjen per te miren e atedheut e popullit tone. Ne reaksionin tende ndaj refuzimit te veprave te mija, ne biennal e vizatimit ne Kosove. eshte dashur te theksohet se refuzohen veprat e nje artisti shqiptar me renome nderkombetare,kjo eshte me shum se qmenduri e pertej turpi.
Eshte per tu theksuar: se puna ime nuk eshte refuzuar ne asnje bienal e ne asnje ekspozit nderkombetare,perkunerazi jam ftuar e ftohem nga te gjitha kendet e botes. Te gjith e dine se velerat e artit kan dalime te medha prej artisti nga artisti tjeter. Pikerish pasi u refuzuzova nga keta koleg tuaj te kompleksuar,une u ftova pas nje intervali te shkurter nga bienali i Italise ne Chianciano, ku u mbajt ne ket muze. Ne ket bienal u shperblva dhe u zgjodha nder me te miret. Po ky bienal e ekspozoni punen time ne galerine e njohur ne Gagriardi ne Angli.Ndersas nga keta koleg tuaj qe ende kan nevoj te mesojn per artin, ata me refuzuan pa asnje turp. Pa e humbe modestine,une kam arritur ti thej kufit e Evropes ne art shume vite me pare, pa ndihmen e askujt arrita te pranohem ne artin nderkombetar. Dihet ketu ku jetoj kam qene konkurent i miliona artisteve, te niveleve shum te ngrutura ne art. munde te kuptohetsi nje artist i huaj per ti arritur ato suksese dihet se qfar pune eshte ne pyetje dhe niveli i artistit, qe te njihet me vlera te ngritura ne artit nderkombetare. Me gjitha keto,sa pune dhe aftesi profesionale duhet te kete qe te pranohem si emer i artisteve te medhej nderkombetar, pa ndihmen e mbeshtertijen e askujt, as morale e as financiare. Keshtu ter jeten ja kam fal artit,dhe per tridhjet vjet rresh jam marre vetem me krimtari artistike,e qe ska bere asnje pun tjeter perveq profesionit tim. Te verteten munde ta gjeni ne koleksionet e muzeve te ndryshme boterore, galeri koleksionet e ndryshme te artit e mos te flas per instuticioneve ne shumicen e vendeve te botes dhe koleksione te pa numerta private. Puna e im qe eshte refuzuar nga te ndjerit tipa e kompleksuar, qendron ne librin e geniusit, ne enciklopedi te ndryshme, ne librin e artit botrore dhe ne libra te artit qe mesohen e shkolla e Universitete. Gjitha keto qe i thash munde ti argumentoj ne fakte sepse une te gjitha keto i kam ne shtepi time. Qka eshte e rendesishmja qe puna dhe emri ime eshte ne dokumentacionon artin modern nderkombetare. Me fjal te tjera une nuk u pranova duke organizuar koloni si ne Kosove me taksat e qytetareve, sikur disa te quajtur artist, per te perfituar personalishte.Ata organizator te kolonive ne Kosove ftojne organizator ne vende te ndryshme, vetem per te ja hap rrugen vetes rrugen qe te prezentohen si artist nderkombetar nderkombtare,pa asnje merite e pa asnje vlere. Qka eshte e rendesishmja se keto kategori kurr nuk do te pranohen si artist me vlera nderkombetare vetem si turist qe e kan shpenzuar kohen ne emer te artit.Eshte e natyrshme se nuk praanohen sepse shkojne duke i eimituar aristet te ndryshem me prevoja profesionale dhe nuk kan asgje unikate ne punen e tyre,vetem jan thjesh kopjuer Qe hecin pas hapave te astisteve te njohur. Fatkeqesish qe keta i kan perulur vlerat e artit ton kombetar ne arenen nderkombetare. Artistet e mirfillt shqiptar deri tani kan qen te anashkaluar dhe nuk kan mundur te publikojne vlerat e tyre te mirfillta ne artin nderkombetar. Keta organizator shpirtezi e intrigant, me qdo kushte kan tentuar ti perdhosin vlerat e artisteve te pranuar, duke i pergojuar pas shpines sikur hjenat e shemtuara. Kan ftuar shkije magjup e qdo lloj lloj mahlukati ndersa artistet shqiptar, yjet e artit te sotem moderrn i sulmojne ne menyr te lige e dinake me pergoime me te ulta pas shpine. Me ne funde poete, tu kisha lute qe mos te me krahasoshn mua me veten tuaja te lutem,sepse jemi shum larg me vlera arti qe eshte te krahasohemi. Edhe pse e dua shum poezine une nuk te perzihem sepse nuk mirrem me to, por ne jemi shum larg njeri tjetrit ne aspektin e piktures skulptures dhe karieres nderkombetare. Respekt si kolege, por duhet te respektohen vlerat dhe titujt e krijueseve te medhenje. Shum artist mban historija boterore por Leonardo da Vincin e njohin edhe laiket. Me ne funde te uroj suksese ne artin tend poetik. http://www.youtube.com/watch?v=SAT4xyI_UqM

Weergaven: 20

HNKF heeft nu een besloten groep op Linkedin. Meld je aan!

© 2024   Gemaakt door hnkf.   Verzorgd door

Een probleem rapporteren?  |  Algemene voorwaarden