ARTIST SHEFQET AVDUSH EMINI - MIRADIJE RAMIQI

HAJDIN ALIJAJ HISTORIAN OF ART

Adem Gashi

Edhe ky turp ka bërë vaki? Hapu moj tokë!

Shefqet Avdush Emini

Te faleminderit poet Adem Gashi. Respekt per ju.

Miradije Ramiqi
Une ketu qe kam linde, jetu e jetoj me vite, ne shume konkurse jam refuzu padrejtesisht, ku me keto punime te refuzuara mund te beje nji ekspozite te tere, pikerisht njeri nga anetaret e juris, pa te drejte me qe ka qene i thirrur te jep mendimin per skulpture nga komisioni, ka qene pikerisht ky shoki yt Ismet Jonuzi, i cili e ka largu punimin tim edhepse nga dy antaret e tjere ka qene e perzgjedhur per ekspozit...
Kjo dhe shume padrejtesi te tjera me kane ndodhe nder vite, pikerisht nga kolegët/koleget, mbetsh me shendet e suksese...Shefqet Avdush Emini
Miradije Ramiqi,
Poashtu edhe une kam linde ne Kosove dhe jam shkolluar,dhe kam kontribuar ne aspektin adhetar e patriotik.Ku dhe siq dihet si student nder te paret jam diferencuar ideopolitikishte, dhe mu ka dhene viza e kuqe, qe nuk kam pas te drejte punesimi askun edhe si i diplomuar ne Akademine e Arteve. Pas asaj kam qen i ndjekur nga pushteti i asaj kohe, gje qe u be e pa durueshme dhe u detyrova te largohem nga atedheu. Ky ishte shperblimi i politikes serrbe ne emer te Jugosllavise se atehershme. Ndersa ne shtetin tone te lire e te pa mvarur, eshte shperblimi tjeter, nga te quajturit shqiptar me veprimi te njejta si te politikes fashiste te asaj kohe. Une nuk munde ti shkruaj te gjitha padrejtesit dhe ligesite e personave me emra shqiptar, qe kan mbjellin e mbjellin dhe veprojne zi per fat te keq. Sidomos ndaj personave qe kan kontribuar me ter qenjen per te miren e atedheut e popullit tone. Ne reaksionin tende ndaj refuzimit te veprave te mija eshte e pa qarte dhe pak qesharake, nderlidhja juaj me khahasimin tende, me punen dhe emri tim eshte distanca prej nje planeti ne planetin tjeter.Ne biennal e vizatimit ne Kosove eshte dashur te theksohet se refuzohen veprat e nje artisti shqiptar me renome nderkombetare.Ky i quajturi komision seleksionimi eshte jo profesional ne aspektin seleksionus,dhe eshte tendencion ndaj vlerave te arritura nerkombetare te nje artist te mahe qe eshte ne historine e artit bashkohre ne bote. Pra kjo eshte me shum se qmenduri e pertej turpi.
Eshte per tu theksuar: se puna ime nuk eshte refuzuar ne asnje bienal, e ne asnje ekspozit nderkombetare, perkunerazi jam ftuar e ftohem nga te gjitha kendet e botes. Te gjith e dine se velerat e artit kan dalime te medha prej artisti nga artisti tjeter. Pikerish pasi u refuzuzova nga keta koleg tuaj te kompleksuar,une u ftova pas nje intervali te shkurter nga bienali i Italise ne Chianciano, ku u mbajt ne ket Muze. Ne ket bienal u shperblva dhe u zgjodha nder me te miret. Po ky bienal e ekspozoi punen time ne galerine e njohur ne Gagriardi ne Angli.Ndersas nga keta koleg tuaj qe ende kan nevoj te mesojn me shume per artin, ata me refuzuan pa asnje turp. Pa e humbe modestine, une kam arritur ti thej kufit e Evropes ne art shume vite me pare, pa ndihmen e askujt arrita te pranohem ne artin nderkombetar. Dihet ketu ku jetoj kam qene konkurent i miliona artisteve, te niveleve shum te ngrutura ne art. munde te kuptohet se nje artist i huaj per ti arritur ato suksese dihet se qfar pune eshte ne pyetje dhe niveli i artistit, qe te njihet me vlera me te ngritura ne artit nderkombetare. Me gjitha keto,sa pune dhe aftesi profesionale duhet te kete qe te pranohem si emer i artisteve te medhej nderkombetar, pa ndihmen e mbeshtertijen e askujt, as morale e as financiare. Keshtu ter jeten ja kam fal artit.Keshtu qe per tridhjet vjet rresh jam marre vetem me krimtari artistike,e qe skam bere asnje pun tjeter perveq profesionit tim. Te verteten munde ta gjeni ne koleksionet e muzeve te ndryshme boterore, galeri koleksionet e ndryshme te artit e mos te flas per instuticione, ne shumicen e vendeve te botes dhe koleksione te pa numerta private. Puna e im qe eshte refuzuar nga te ndjerit qe emrohen artist, ajo pune qendron ne librin e geniusit, ne enciklopedi te ndryshme, ne librin e artit botrore dhe ne libra te artit qe mesohen e shkolla e Universitete. Gjitha keto qe i thash munde ti argumentoj ne fakte, sepse une te gjitha keto i kam ne shtepi time. Qka eshte e rendesishmja qe puna dhe emri ime eshte ne dokumentacionon artin modern nderkombetare. Me fjal te tjera une nuk u pranova duke organizuar koloni si ne Kosove me taksat e qytetareve, sikur disa te quajtur artist organizojn koloni per te perfituar personalishte. Ata organizator te kolonive ne Kosove ftojne organizator ne vende te ndryshme, vetem per te ja hap rrugen vetes qe te prezentohen si artist nderkombetar,pa asnje merite e pa asnje vlere. Qka eshte e rendesishmja se keto kategori kurr nuk do te pranohen si artist me vlera nderkombetare vetem si turist qe e kan shpenzuar kohen ne emer te artit. Eshte e natyrshme se nuk pranohen, sepse shkojne duke i eimituar aristet te ndryshem me prevoja profesionale, dhe nuk kan asgje unikate ne punen e tyre,vetem jan thjesh kopjues, qe vrapojne pas hapave te astisteve te njohur. Fatkeqesish qe keta i kan perulur vlerat e artit tone kombetare, ne arenen nderkombetare. Artistet e mirfillte shqiptar deri tani kane qene te anashkaluar dhe nuk kan mundur te publikojne vlerat e tyre te mirfillta ne artin nderkombetar. Keta organizator shpirtezi e intrigant, me qdo kushte kane tentuar ti perdhosin vlerat e artisteve te medhenje shqiptar, duke i pergojuar pas shpines sikur hjenat e shemtuara. Kan ftuar shkije magjup e qdo lloj lloj mahlukati ne kolonite e tyre qe kan organizuar, ndersa artistet shqiptar, yjet e artit te sotem moderrn i sulmojne ne menyr me te liga e dinake, me pergoime te ulta pas shpine. Me ne funde poete, tu kisha lute qe mos te me krahasoshn mua me veten tuaja te lutem,sepse jemi shum larg  njeri me tjetrin ne vlera arti.  Edhe pse e dua shume poezine une nuk te perzihem sepse nuk mirrem me te, por ne jemi shum larg njeri tjetrit ne aspektin e piktures skulptures dhe karieres nderkombetare, si nata me diten. Respekt si kolege, por duhet te respektohen vlerat dhe titujt e krijueseve te medhenje. Shum artist mban historija boterore por Leonardo da Vincin e njohin edhe laiket. Me ne funde te uroj suksese ne artin tend poetik. 

SHIQO NE LINKE DHE PUSHO NESE KE RESPEKT DHE E DON ARTIN.

POASHTU NE DISA TE ARRITURA NGA NJE KOLEG E NGA NJE SHQIPTAR.

Artist: Shefqet Avdush Emini (youtube.com)

https://www.youtube.com/watch?v=SAT4xyI_UqM 

Artist: Shefqet Avdush Emini (youtube.com)

FAMOUS ARTIST SHEFQET AVDUSH EMINI (youtube.com)

FAMOUS ARTIST SHEFQET AVDUSH EMINI (youtube.com)

Shefqet Avdush Emini - Some of my events around the worlld. (youtub...

ARTIST SHEFQET AVDUSH EMINI - VIDEO (youtube.com)

FAMOUS ARTIST SHEFQET AVDUSH EMINI (youtube.com)


OMAN

HAJDIN ALIJAJ HISTORIAN OF ART

ARTIST GUSTAVE NOUEL

HAJDIN ALIJAJ HISTORIAN OF ART

INTERNATIONAL  VIRTUAL EXHIBITION

SPECIAL HIGHTLICHT

ARTIST  VELI MORINA

INTERNATIONAL ART GROUP

ARTIST VELI MORINA

INTERNATIONAL ART SYMPOSIUM IN KONYA, TURKEY

ARTIST  REMZI LOHAJ

HAJDIN ALIJAJ HISTORIAN OF ART

ARTIST VELI MORINA

ARTIST BAJRAM BEGU

ARTIST  BAJRAM BEGU


ARTIST BAJRAM BEGU

ARTIST MAGAZINE

ATIST MAJLINDA KELMENDI

POET KRISTAQ SHABANI

ARTIST PATIMAT SHARUHANOVA


ARTIST ADNAN TURAN

HAJDIN ALIJAJ HISTORIAN OF ART

HAJDIN ALIJAJ HISTORIAN OF ART

ARTIST AHMET GASHI

PROFESOR AFRIM MEHMETI

POET, PAINTER  MIRADIJE RAMIQI

ARTIST HALIT NEZAJ

POET KRISTAQ SHABANI

POET KRISTAQ SHABANI

POET KRISTAQ SHABANI

POET QAMIL FONIQI

POET, PAINTER FLUTURA MACI

HAJDIN ALIJAJ HISTORIAN OF ART

 LAWYER  HAZIR OSMANI

LAWYER  HAZIR OSMANI

ART BOOK PHILIPINE

ART BOOK PHILIPINE

ARTIST HAXHI FEJZULLAHU

ARTIST NERGIS ORHON SOYDANER

ARTIST ORHAN RASHTANA

ARTIST WAEL AWWAD

HYSNI R. MEHMETI

MASTER KLASS, INTERNATIONAL FESTIVAL 

DOCTOR ILAZ HYSAJ

ARAB MUSSEUM 

KUNST SPECTRUM GERMANY

ARTIST WAEL AWWAD

INTERNATIONAL ART EXHIBITION

ART MAGAZINE IRAQ

ART MAGAZINE IRAQ

ART MAGAZINE IRAQ

DREAM WORKS ART INTERNATIONAL - ARTIST SHEFQET AVDUSH EMINI

WORLD ART EXHIBITION - ARTIST SHEFQET AVDUSH EMINI

INTERNATIONAL ART COLONY IN PRISHTINA KOSOVO

WORLD ART BOOK

ARTIST KHADHIM ALSOMAWI

POET SADIK KRASNIQI

POET FARUK TASHOLLI

FINE ART CONTEST

POET, PAINTER FLUTURA MACI 

ART AMBASADOR  SHEFQET AVDUSH EMINI NETHERLANDS

ART COLECTOR CAMIL FILLION

ARTIST AHMET IBRAHIMI

ARTIST GALILEO


ARTIST BAJRAM BEGU AND ARTIST VELI MORINA

ARTIST HYSNI R MEHMETI

INTERNATIONMAL ART SYMPOZIUM IN TURKEY

ARTIST ZHONGA JANI

POET QAMIL FONIQI

ARTIST MONTONI BEQIRI

ARTIST ILHAM BADREDDINE MAHFOUZ

 XHAVIT GRAINCA

ART MAGAZINE IRAQ

ART MAGAZINE IRAQ

ART MAGAZINE IRAQ

ART MAGAZINE IRAQ

ART MAGAZINE IRAQ

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

ORHAN RASHTANA


ARTIST AVNI BEHLULI

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

HA DAJA

POET,PAINTER FLUTURA MACI


HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

HAKI FEKA


HAKI FEKA

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

ARTIST GUSTAVE NOUEL

ARTIST HALIT NEZAJ

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

ARTIST HALIT NEZAJ

ARTIST HYNI R MEHMETI

ARTIST HAXHI FEJZULLAHU

POETE SHEFQETE GOSALCI

POETE SHEFQETE GOSALCI

DOCTOR SKENDER BOSHNJAKU

ARTIAT PETER HARGAS

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

ARTIST HALIT NEZAJ

ARTIST LADISLAV LAKY LAKATOS

ARTIST MOHAMED SOLIMAN

DOCTOR ARLA GRUDA

ARTIST VILDAN OZKAN

POET, PAINTER FLUTURA MACI

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

ARTIST BAJRAM BEGU

ARTIST HANS MERTENS

ARTIST VELI MORINA

POET ADEM GASHI

POET ADEM GASHI

ARTIST AHMEDD ELSHAMY

ARTIST BAJRAM BEGU AND HISTORIAN OF ART HAJIN ALIJAJ


ARTIST AHMET GASHI

ARTIST PATIMAT SHARUHANOVA

ARTIST  LIDIA RUSSO

POET KRISTAQ SHABANI

ARTIST ILHAM BADREDDINE MAHFOUZ

DOCTOR SKENDER BOSHNJAKU

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ

ARTIST FLUTURA MACI

ARTIST PETER HARGAS

ARTIST RAY ALCALA

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ


CRITIC OF ART TALAAT

ARTIST BISLIM ALIU

HISTORIAN OF ART HAJDIN ALIJAJ , ARTIST SAHU MANOJ K.

XHAVIT GRAINCA

ARTIST MAIA MATAR


May be an illustration of 2 people and text that says "7 views Like Comment Ahmet Gashi Share Ahmet Gashi Jeni perfaqesuesi ynë mẽ denje artit dhe kultures tonë Dardane, ku do dhe kah do që shkon! Respekt miku im!"

ARTIST AHMET GASHI

Weergaven: 25

HNKF heeft nu een besloten groep op Linkedin. Meld je aan!

© 2024   Gemaakt door hnkf.   Verzorgd door

Een probleem rapporteren?  |  Algemene voorwaarden